Šafrán pro harmonii duše

24.03.2021

Šafrán setý (Crocus sativus)

Indikace:
- úzkosti
- deprese
- vysoká citlivost
- truchlení - podporuje zdravý proces truchlení
- smutek z lásky
- porucha přizpůsobení
- posttraumatická stresová porucha (PTSD)
- premenstruační syndrom (PMS)

🌸 Užívání šafránu má dlouhou historii v tradičních medicínách (ájurvéda, TČM), jeho účinky jsou zároveň potvrzeny moderními vědeckými studiemi.

Účinky na psychiku a nervový systém:
- antidepresivní
- anxiolytické
- antikonvulzivní
- neuroprotektivní
- příznivý účinek na kognitivní funkce, zlepšuje paměť, zmírňuje příznaky Alzheimerovy nemoci

Další účinky:
- antioxidační
- protizánětlivé
- protirakovinné
- afrodiziakální
- léčí sexuální dysfunkce - u žen i mužů

🌸 Šafrán zvyšuje hladinu oxytocinu, aktivuje parasympatikus, zklidňuje sympatikus, harmonizuje funkce celé nervové soustavy - zklidňuje aktivizující činnost (úzkost), jemně povzbuzuje při nedostatku síly a motivace (deprese). Šafrán je skvělou bylinou pro ženský pohlavní systém, harmonizuje menstruační cyklus.

🌸 Šafrán pochází z jižní Evropy a jihozápadní Asie. Byl zmiňován již v egyptských papyrech. Po tisíce let je nejdražším a nejoceňovanějším kořením (starověké Řecko, Řím, Čína). Jako droga/koření "Croci stigma" se používají sušené blizny z květů. Pro šafrán je charakteristická sladká vůně, hořká chuť, červenohnědá barva. Dříve byl používán jako žluté barvivo - odtud arabský název azafran/za´faran (žlutý), v angličtině saffron. Latinský název Crocus pochází z řeckého króke, což znamená "nitky, tyčinky". Hořkou chuť způsobuje pikrokrocin, jenž se při sušení přeměňuje na safranal, za žlutou barvu zodpovídá barvivo krocin. V renesanci se používal k dodání působivého měděného odstínu vlasů dvorních dam. Na 1 kg koření je potřeba získat blizny z cca 100 000 květů. Šafrán se často falšuje světlicí barvířskou nebo měsíčkem lékařským. V italském kraji Abruzzo se pěstuje abruzzský šafrán, který se v současnosti považuje za jeden z nejlepších na světě.

🌸 V řecké mytologii představují tyčinky šafránu (a dalších rostlin rodu Crocus) pouto lásky. Podle řeckého mýtu se do sebe zamilovali smrtelný mladík Krókos a nymfa Smilax. Jejich láska však musela skončit Krókovou přirozenou smrtí. Bohům se však věrně se milujícího páru zželelo, a proto mladíka přeměnili v nádherný šafrán a nymfu v rostlinu přestup (Smilax sapéra). Řekové a Římané proto tyto rostliny sázeli na hroby mladých milenců, jejichž láska nedošla naplnění. Šafrán je velmi křehká rostlina, kvete na podzim a jen pro krátký čas, proto byla spojována se smrtí a truchlením.

🌸 Šafrán byl dříve patrně spojován s rituály pro obnovu energie, neboť mu prý prospívá, když je pošlapán, protože je pak ještě krásnější. Nese v sobě symboliku duchovna (fialová barva květu) a ohně (červenohnědé blizny). V řeckém náboženství byl šafrán/krokus rovněž silně spojován s ženstvím a posvěcením lásky. Říkalo se mu také "květina noci", protože se sypal na postele novomanželů.

🌸 Jako rostlina Velké matky tak propojuje principy zrození, života a smrti. Byl spojován s bohyní Hekaté. Lékař Plinius poukazoval na schopnost šafránu podpořit plodnost, zatímco Dioskorides upozorňoval na jeho toxicitu.

🌸 Podle ájurvédy podporuje pocity radosti a lásky.

⚠️ Dávkování, kontraindikace a interakce s léky:
V případě šafránu je třeba dobře pamatovat na slova slavného lékaře a alchymisty Paracelsa o tom, že "rozdíl mezi lékem a jedem tvoří dávka." Šafrán je v malém množství nesmírně léčivou a přínosnou bylinou, ve vysokých dávkách však působí silně toxicky. Nutno dodat, že toxickou dávku šafránu bychom nezkonzumovali, neboť chuť takového nálevu či jídla by byla nesnesitelná. Doporučená denní dávka je do 1,5 g. V čínské medicíně se někdy užívá dávka až 6 g, je ale potřeba brát zřetel na to, že dávka od 5 g vyvolává stahy dělohy a další vedlejší účinky.

❗️ Dávka přibližně mezi 15 - 20 g je již smrtelně toxická. Šafrán by se neměl užívat dlouhodobě.

❗️ Šafrán se nesmí užívat v těhotenství. Dále je (ve větším množství) kontraindikován u lidí s krvácivou poruchou, neboť potlačuje srážlivost krve. Užíváte-li léky, poraďte se o konzumaci šafránu s Vaším lékařem.

❗️ Pozor na záměnu! Nespleťte si šafrán se smrtelně jedovatým ocúnem jesenním!

Šafrán je nesmírně léčivá rostlina, ale musí se užívat s pokorou a úctou k jeho převeliké síle. 🌸