Divotvorný herbář: Violka vonná neboli fialka

05.04.2020

VIOLKA VONNÁ
lidově fialka

Podle starých řeckých mýtů jsou fialky spojeny s nymfami. Homér v Odyssee píše, že Ogygia je "krásná země petržele a fialek". Violky jsou též spojeny se smrtí a znovuzrozením skrze řecký mýtus o Attidovi, který utekl před sňatkem s Velkou matkou bohů Kybelé do hor, kde se pod borovicí dobrovolně vykastroval a vykrvácel, načež z jeho krve vyrostly fialky.

V květomluvě fialka představuje skromnost, pokoru, obětavost, trpělivost a věrnost.
Zajímavou skutečností je, že tato skromná rostlinka ráda roste v zahrádkách u lidských obydlí, dále také na loukách a okrajích lesů. Je poměrně vzácná, proto je potřeba ji sbírat ohleduplně a citlivě v menším množství.

Fialky obsahují sliz s hojivým účinkem (zejména pro sliznice) a sloučeninu kyseliny salicylové, která je účinnou složkou acylpyrinu. Jsou tak skvělou léčivkou při revmatismu, dně a zánětech svalů. Fialka dále pomáhá při nachlazeních, chřipkách, astmatu, zánětech dýchacích cest, chrapotu, spalničkách, kašli, černém kašli, bolestech hlavy. Má močopudné účinky, čistí krev a detoxikuje organismus, podporuje imunitu, chrání cévy, má protinádorové účinky (zejména v oblasti kůže), zevně léčí kožní nemoci a hemoroidy, hojí jizvy a působí proti vypadávání vlasů. Nálev či sirup z fialky snižuje tlak a zklidňuje psychiku a nervový systém. Ve větším množství bylina působí emeticky.

výňatek z Divotvorného herbáře - Herbář z Divotvorné zahrady si můžete objednat zde