Divotvorný herbář: 1. Hloh
Ochránce a podporovatel srdce a cévního systému. Roste jako keř nebo strom. Užívají se pupeny, listy, květy a plody. Hloh patří do čeledi růžovitých, na větvičkách má ostré trny, kvete v červnu bílými květy a v září a říjnu plodí červené kulovité malvice. Vyrůstá do výšky 5-8 m. Je přiřazen k planetě Mars a 4. čakře (srdeční).
Hloh je velmi ochranná a energeticky silně působící dřevina. Hlohovým plodům se také říká "skřítkův hrášek", "srdeční chléb" nebo "čertovy hrušky". Už ve starověku byla jeho moc spojována s ochranou před temnými silami a také s plodností. Nevěsty si hlohovými květy zdobily vlasy a šaty, ženichové nesli k obřadu hlohovou ratolest. Staří Římané pokládali do dětských kolébek větvičky hlohu, aby byla miminka chráněna před zlými duchy. Údajně byla z hlohu upletena i Kristova trnová koruna. Ve středověku lidé věřili, že hloh ochrání hospodářství před bouřkami a zlými silami. Na podzimní rovnodennost se hložinkami zdobí oltář, při Filipskojakubské noci se hlohové trní pokládá před vrata na dvůr nebo do oken jako ochrana.
Hloh je uctívaným stromem v keltském kalendáři stromů (Uath, strom 6. měsíce). Je spojen se svátkem Beltain (Čarodějnice a 1. máj) a magickými sexuálními praktikami. Nálev z hlohu pily především ženy, aby se lépe propojily s Matkou Zemí. Nápoj ale často užívali také muži, neboť květy hlohu velice blahodárně působí na mužské vzrušení a plodnost. Vyrábělo se rovněž hlohové víno. Vědělo se totiž, že hloh otevírá vědomí vyšším světům a nadpřirozenu. Nápoj z hlohu byl často součástí darů bohům na oltáři. Ve staré Británii a Irsku se hlohem zdobily májky jakožto symbol propojení mužské a ženské energie. Hloh byl pro Kelty velmi posvátný, jeho pokácení se trestalo smrtí.
Hloh léčí bolavé srdce na fyzické, psychické i emocionální úrovni. Uklidňuje roztřesené nervy, tiší strach, konejší zlomené srdce, hojí duševní rány, pomáhá vnášet uvědomění a lásku do vztahu k sobě i druhým.
Hloh je skvělý pro prevenci vážných srdečních poruch a příhod (angina pectoris, infarkt) a také jako velký pomocník při rekonvalescenci srdce. Příznivě působí také na srdeční potíže nervového původu, srdeční neurózy, bušení srdce, palpitace, tachykardie, extrasystoly, svírání srdce, panické stavy. Je zároveň sedativem, uklidňuje nervový systém, pomáhá k dobrému spánku. Harmonizuje krevní tlak, zlepšuje prokrvení srdce a působí blahodárně na cévy. Je velmi nápomocný v období klimakteria a také jako geriatrikum. Je potřeba jej užívat dlouhodobě a nepřerušovaně, účinek někdy přichází až po týdnech či měsících užívání. V případě užívání léků na srdce je potřeba poradit se o užívání hlohu s lékařem.
složky: flavonoidy, trimetylamináty (květy), třísloviny, pektiny, kyselina askorbová, pektiny, saponiny (plody), trimetylamináty (květy)
Zdroje:
vlastní pozorování
JANČA, Jiří, ZENTRICH, Josef A. Herbář léčivých rostlin. Praha: Eminent, 2008.
https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/prichazi-cas-sklizne-hlohu-a-proskurniku
https://www.serafinbyliny.cz/herbar/hloh-obecny-detail-87
https://nase-planeta.blog.cz/0805/hloh-nejen-v-magii-sexu